| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Safari i po safari

Moderator: Kadra

Safari i po safari

Postautor: Maciek » 2010-11-19, 10:47

Tydzień temu wróciliśmy z safari w Egipcie. Przepłynęliśmy sporą trasę łącząc nurkowani wrakowe na północy z nurkowaniami na Brothersach i Elfin Stone. Jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji uczestniczyć w takiej imprezie to idea safari nurkowego polega na tym że cały wyjazd śpi się, pływa i nurkuje z łodzi. Pozwala to na wygodne (brak noszenia sprzętu, transferów) i bardzo szerokie poznanie wielu miejsc nurkowych. Po prostu codziennie rano budzimy się w innym pięknym miejscu nurkowym, robimy parę nurków a jacht (motorowy) płynie na inne ustalone miejsce nurkowie. Za te wygody "płaci" się trochę kiwaniem w czasie przepłynięć (postoje są z reguły za rafami gdzie nie kiwa), gorszymi warunkami bytowymi niż w 5* hotelu (łazienki w każdej kabinie są ale kabiny malutkie) i brakiem szansy na włóczenie się po knajpach wieczorami - zostają imprezy na górnym pokładzie.
Na tym safari po tradycyjnym check dive'ie nurkowaliśmy na wrakach na tak zwanej stalowej rafie gdzie leży parę ładnie zachowanych wraków a potem popłynęliśmy na Thistlegorma - potężny transportowiec z drugiej wojny światowej. Robi wrażenie ilością zatopionego sprzętu od amunicji po ciężarówki a trochę przytłacza ilością nurkujących tam osób - dużo nas nurków. W ciągu tych dwóch dni ci co potrzebowali ukończyli szkolenia nitroksowe i wrakowe. Potem popłynęliśmy w okolice Safagi gdzie leży zatopiony prawie 20 lat temu prom Salem Express. To była chyba największa katastrofa na Morzu Czerwonym. Szacuje się (władze Egiptu nie opublikowały danych) że mogło utonąć ponad 1000 osób. Wrak jest piękny. Leży na prawej burcie w przejrzystej wodzie na 30 metrach. Jest wielki więc zaczyna się od 12 metrów gdzie zaraz od dziobu można oglądać kotwicę, potem mostek a na rufie dwie śruby. Od rufy jest oderwana furta rufowa pokładu samochodowego. Pokład ten to podzielony ścianą 100 metrowy korytarz. Nie ma na nim samochodów tylko setki tobołków pielgrzymów wracających z pielgrzymki z Mekki. Kiedy nurkuję w takich miejscach zawsze czuję wątpliwości między może dziecinną żądzą poznania a smutkiem z tragedii ludzi którzy w ty miejscu zginęli.
Na końcu dwa dni nurkowe na Wyspach Braci (Brothers Islands). Te dwie lekko wystające nad wodę potężne koralowe skały tworzą potężne ściany odwiedzane tłumnie przez nurków i rekiny. My oglądamy rekiny, rekiny oglądają nas. Nie wiem kto ma więcej zabawy ale my na pewno się nie oblizujemy ze smakiem. Na koniec było nurkowanie na Elfin Stone gdzie podobno niektórym Elfiny z ręki jadły ale nie wiem bo zostałem na pokładzie zgodnie z moją osobistą tradycją, że ostatnie nurkowanie najlepiej odwołać ponieważ pozwala to od razu zacząć marzyć o powrocie. Grupa też zresztą wyszła szybko bo prąd był taki, że przerzucił ich wzdłuż rafy do łodzi jak TGV (sam sprawdzałem w googlach jak to się piszę więc niektórzy mogą sprawdzić co to znaczy) i nawet bywała w takich sytuacjach i lubiąca prądy Iwonka wyszła rozradowana jak by jej ktoś podał mrożoną kawę i powiedziała "ale była jazda".
Jak było naprawdę można poczytać w galerii czyli:
http://kraken.pl/sgal/index.php?gallery ... slands6075
Ostatnio zmieniony 2010-11-20, 22:56 przez Maciek, łącznie zmieniany 1 raz
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Tomasz Łach » 2010-11-20, 21:08

Nie wiem czy tylko u mnie, ale ten link do galerii nie dziala :-(
tomek.lach@kraken.pl
tel 502-83-67-37
Awatar użytkownika
Tomasz Łach
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 1517
Rejestracja: 2007-03-23, 19:25
Lokalizacja: Kraken Kraków
Płeć: Mężczyzna
Stopień nurkowy: Inst.

Safari

Postautor: Maciek » 2010-11-20, 22:57

Iwona coś poprawiała i link się zmienił, teraz już działa i dzieki za zauważenie problemu.
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków


Wróć do Wyjazdy klubowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron