[center]Miasto Kleopatry – rys historyczny[/center]
Aleksandria to miasto zbudowane przez Aleksandra Wielkiego w roku 331 przed Chrystusem. Przed tym Aleksandria była jedynie małą wioską rybacką o nazwie RACODIS. Był to niewielki półwysep, otoczony z jednej strony przez Morze Śródziemne a z drugiej oddzielony od lądu przez ogromne jezioro Króla Mariota. W pobliżu Aleksandrii znajdowała się wyspa zwana Wyspą Faraonów. Aleksander Wielki nazwał swoje miasto „Aleksandrią na końcu świata”. Przed wydaniem rozkazu o budowie miasta wielki wojownik udał się na pustynię do Siwy i poddał się obrządkowi oczyszczenia przez boga Amona. Był to wyraz szacunku dla tradycji i wierzeń ludu faraonów. Podczas obrządku doszło do koronacji Aleksandra Wielkiego przez Amona, na której otrzymał imię „Syn Amona”. Dzięki temu Aleksander przyjął boga do swojego ciała i duszy i stał się dla Egipcjan jednym z Faraonów Egiptu, czyli uzyskał władzę absolutną „w imię boga egipskiego”. Nowy władca napisał nawet na bramie miasta: „wybudowane przez Aleksandra Wielkiego syna bożego”. Ten święty wizerunek podtrzymywany był przez wszystkich jego następców aż do czasów Kleopatry VII. Byli to ostatni faraonowie Egiptu.
[center]Miejsca Nurkowe:[/center]
Miejsca nurkowe znajdują się we wschodniej części portu w Aleksandrii. Maksymalna głębokość to 15 m, widoczność 5-20 m.
Starożytny Grecki wrak:
zlokalizowany poza portem ok 500 m na północny-zachód od wejścia do portu na głębokości 15 m. Widoczność w tym miejscu sięga ok. 10-20 m. Dno jest piaszczysto-skaliste z obfitą fauną i florą morza śródziemnego. Wokół wraku znajdują się liczne amfory w różnych kształtach i kolorach oraz kotwica z czasów Napoleona. Wszystkie atrakcje można spotkać podczas jednego nurkowania.
Wyspy Faraonów:
Zlokalizowane poza wschodnią częścią portu w Aleksandrii, wokół cytadeli, na głębokości 8 m. Widoczność w tym miejscu wynosi ok. 10-15 m. Na piaszczysto-skalistym dnie znajduje się ponad 5000 fragmentów kolumn, rzeźb oraz sfinksów z czasów greckich, rzymskich i okresu faraonów. Wszystko na przestrzeni 100x50 m, co jest dowodem na to, jak silne były trzęsienia ziemi, które dotykały Aleksandrię i niszczyły jej piękne oblicze. Widoczne są również fragmenty muru otaczającego dawne miasto, podstawy obelisków oraz fragmenty latarni morskiej dawnej Aleksangrii. Zalecane jest wykonanie dwóch nurkowan w tym miejscu aby dokładnie obejrzec wszystkie skarby muzealne.
Miasto Kleopatry:
Zlokalizowane ok. 5 m w kierunku wschodnim od portu. Głębokość – ok. 5 m. Znajduje się tam ogromny sfinks, korona kolumn otaczających miejsce oraz druga statuetka sfinksa. Ciekawostką jest fakt, iż miejsce udostępniane jest do ceremonii zaślubin pod wodą. Jest również możliwość zamówienia księdza oraz kamerzysty filmującego całą uroczystość.
Wyspy Kochanków:
Zlokalizowane wewnątrz wschodniego portu na głębokości 5 m. Widoczność ok.. 5-10 m. Piaszczysto-kamieniste dno. Można tam obejrzeć ciekawą formację kamieni, będących niegdyś podstawą letniego pałacu Marka Antoniusza oraz liczne amfory i kolumny. W tym samym miejscu jest też wrak włoskiego samolotu wojskowego z czasów II Wojny Światowej.