| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

temat zakrzówka "co będzie"

Moderator: Kadra

temat zakrzówka "co będzie"

Postautor: akepka » 2009-09-17, 09:39

Kraków City Park – proekologiczna koncepcja rewitalizacji Zakrzówka

Kraków City Park jest bezprecedensowym projektem rewitalizacji terenu poprzemysłowego, zakładającym stworzenie na terenie krakowskiego Zakrzówka parku miejskiego oraz zespołu budynków mieszkaniowych. W marcu 2008 roku inwestor, firma Kraków City Park sp. z o.o. (należąca m.in. do portugalskiej spółki Gerium Polska Development), przedstawił plan zagospodarowania tego terenu poprzez uporządkowanie i uzupełnienie rozległych terenów zielonych Zakrzówka w wysokiej jakości infrastrukturę parkową (obejmującą m.in.: platformę widokową, naturalny amfiteatr skalny, ścianki wspinaczkowe, centrum nurkowe) oraz realizację w sąsiedztwie parku osiedla mieszkaniowego.

Planowana inwestycja Kraków City Park ma powstać na terenie dawnego kamieniołomu, w rejonie akwenów wodnych, w odległości 2,9 km od Rynku Głównego w Krakowie. Obejmuje park miejski stanowiący ok. 90 ha bogatego ekologicznie obszaru leśnego oraz kompleks mieszkaniowy o powierzchni ok. 10 ha, o niskiej gęstości zamieszkania (maksymalnie cztery kondygnacje). Aby wzmocnić wrażenie „nasączenia” struktury zabudowy zielenią, wprowadzono formę budynków rozczłonkowanych z licznymi zielonymi tarasami. Między budynkami zostanie zachowana dużą przestrzeń publiczna o charakterze ogrodowo-parkowym.

Deweloper oczekuje na finalizację prac Urzędu Miasta Krakowa nad miejscowym planem zagospodarowania Zakrzówka. Trwające od 5 lat prace zostały wstrzymane w 2008 r. z powodu zgłoszenia obszaru Łąk Dębnicko-Tynieckich (obejmującego m.in. Zakrzówek) do Programu Natura 2000 z uwagi na występowanie cennych siedlisk motyla modraszka. W maju br. Ministerstwo Środowiska zrezygnowało jednak z włączenia Zakrzówka do Programu.

Wiadomość o występowaniu na Zakrzówku cennego gatunku motyla skłoniła nas do przewartościowania projektu i uczynienia ochrony przyrody jego naczelną wartością – mówi Barbara Zbyszewska, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji Gerium Polska Development sp. z o.o. – Przez rok pracowaliśmy z polskimi i zagranicznymi specjalistami nad proekologiczną koncepcją rewitalizacji Zakrzówka, uwzględniającą restrykcje ekosieci. Choć ostatecznie obszar nie zostanie włączony do Natury 2000, jako właściciel terenu i inwestor, wprowadzimy na tym terenie rozwiązania konieczne do utrzymania cennych siedlisk. Środowisko ekologów wyraźnie zasygnalizowało nam, że cenne ekologicznie walory Zakrzówka pozostawione w obecnym stanie nie mają szansy na przetrwanie i ulegają stopniowej degradacji.

W wyniku konsultacji ze środowiskiem ekologów krakowskich inwestor zlecił Instytutowi Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonanie dogłębnej ekspertyzy przyrodniczej terenu Zakrzówka, tj. inwentaryzację i waloryzację "Dębnicko-Tynieckiego Obszaru Łąkowego", ze szczególnym uwzględnieniem terenu Zakrzówka. W przygotowanie koncepcji ochrony fauny i flory Zakrzówka oraz dostosowanie rewitalizacji do wymogów Programu Natura 2000 włączony został zespół specjalistów od Natury 2000, byłego Sekretarza Stanu ds. Środowiska w Portugalii, profesora Jose Guerreiro.

Owocem kilkumiesięcznych prac polskich i zagranicznych specjalistów jest program ochrony Zakrzówka, m.in. wytyczenie specjalnych korytarzy ekologicznych i obszarów szczególnej dbałości, wyłączonych z użytkowania publicznego i zabudowy.

Przedsięwzięcie Kraków City Park ma szansę stać się precedensowym na skalę ogólnopolską z uwagi na innowacyjne podejście do zagadnienia rozwoju na terenach miejskich o wysokich walorach przyrodniczych – mówi Marcin Pchałek dr nauk prawnych, konsultant ds. ochrony środowiska w działalności inwestycyjnej. – Innowacyjność ta wynika z profesjonalnego przygotowania strategii realizacji przedsięwzięcia opartej na zasadzie minimalizacji i równoważenia oddziaływań na elementy przyrodnicze. Rekompensata przewidziana w ramach projektu, polegająca na wdrożeniu programu ochrony i edukacji ekologicznej, gwarantuje długofalową szansę na zachowanie i odtworzenie korzystnego stanu ochrony siedlisk i gatunków obszaru Zakrzówka.

Kraków City Park jest bezprecedensowym w Polsce przykładem współpracy między Urzędem Miasta z prywatnym inwestorem na rzecz kompleksowej rewitalizacji zielonego terenu poprzemysłowego. Dawny kamieniołom jest dziś obszarem niezagospodarowanym, ulegającym postępującej degradacji i miejscem wielu tragicznych wypadków. Koncepcja inwestycji Kraków City Park łączy w sobie cele ochrony przyrody, zapewnienia miejsca do bezpiecznej rekreacji dla mieszkańców Krakowa oraz zrealizowania wysokiej jakości zabudowy mieszkaniowej, stanowiącej 10 proc. powierzchni całej inwestycji. Na skutek wymiany ziem, planowanej przez Gminę Miasta Kraków i inwestora, po rewitalizacji obszar parku stanie się własnością gminy.

Stworzony w ramach inwestycji Kraków City Park plan ochrony Zakrzówka jest pierwszą od lat i jedyną skuteczną propozycją rewitalizacji tego terenu oraz ocalenia cennych siedlisk roślin i zwierząt. Park miejski na Zakrzówku ma szansę stać się najpiękniejszym w Polsce parkiem miejskim ze zbiornikiem wodnym, utworzonym na terenie poprzemysłowym.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2009, 2009.09.14

link do
AK
akepka
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 16
Rejestracja: 2007-10-18, 01:40

Wróć do O wszystkim i o niczym

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości