| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Tabele RDP i planowanie nurkowania

Moderator: Kadra

Tabele RDP i planowanie nurkowania

Postautor: Maciek » 2011-11-28, 11:56

Historia powstania tabel RDP wygląda w następujący sposób.
W USA nurkowano głównie na tabelach US Navy które mają tą wadę, że obejmują w swoich planach zarówno nurkowania dekompresyjne jak i bezdekompresyjne. Podobnie jest z tabelami Buhlmanna. Z tego powodu w czasach kiedy komputery nurkowe dopiero raczkowały PADI postanowiło spróbować zaprojektować tabele tylko do nurkowań bezdekompresyjnych.

Według badań powinno to dać:
Zwiększenie bezpieczeństwa nurkowań poprzez skrócenie limitów bezdekompresyjnych w stosunku do tabel US Navy.
Wydłużenie bezdekompresyjnych nurkowań powtórzeniowych po danej przerwie powierzchniowej (np. 120 minutowej) w stosunku do tabel US Navy.
Wprowadzono płynną prędkość wynurzania czyli do 18 metrów na minutę przy zalecanych 9 m.n.m. (tabele US NAVY podobnie jak Buhlmann operują niezbyt wygodną w rekreacji stałą prędkością 18 metrów (teraz zmienione na 9) US Navy i 10 metrów Buhlmann).

Tabele po przygotowaniu przez zatrudnionych badaczy oraz dodaniu pewnego konserwatyzmu (na wszelki wypadek) były testowane w komorach na szerokiej grupie potencjalnych nurków. Testy polegały na wykonywaniu symulowanych nurkowań włącznie z symulacją wysiłku na trenażerach (z tego co pamiętam z jakiś opisów to na takich zestawach do wiosłowania). Po "wynurzeniu" testowane osoby były sprawdzane na ilość mikropęcherzyków w krwi metodą dopplerowską i poprzez ocenę ilości mikropęcherzyków po nurkowaniach oceniano prawidłowość profili. Na tej podstawie modyfikowano tabele do uzyskania (założonych jako wystarczająco bezpieczne) odpowiednich wyników.
Następnie tabele zostały wprowadzono do szkolenia i są jak podejrzewam najbardziej przetestowanymi w praktyce tabelami.
W planowaniu nurkowań w oparciu o tabele trzeba pamiętać o założeniu, że tabele wyznaczają zewnętrzne "brzegowe" parametry a my poruszamy się wewnątrz (płycej) niż założony maksymalny profil. Musimy pamiętać o dokładaniu konserwatyzmu ze względu na wymienione w tabelach czynniki jak np. wysyłek oraz zawsze jeżeli osobiście uważamy że powinniśmy nurkować bardziej konserwatywnie.
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Wróć do Fizjologia i medycyna nurkowania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości