| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Sprzęt ABC: maska, płetwy, fajka

Moderator: Kadra

Sprzęt ABC: maska, płetwy, fajka

Postautor: Maciek » 2011-11-20, 18:54

Sprzęt ABC to podstawa w snurkowaniu, nurkowaniu w ABC, ale także ważny element sprzętu nurkowego.

Maska
Maskę wybieramy kierując się następującymi kryteriami:
Dobrze przylega do twarzy (będzie szczelna) - sprawdzamy to poprzez przyłożenie maski i spróbowanie czy wciągając powietrze nosem spowodujemy jej przyssanie (typowa próba przy zakupie w sklepie). Tu nie ma różnic w zależności od zastosowania (Snorkeling, nurkowanie w ABC, nurkowanie w sprzęcie). Do nurkowania zalecamy dobrze przylegające maski.
Ma duże pole widzenia - decyduje bliskość szkła maski od oczu i jego wielkość. Duże pole widzenia to zaleta w nurkowaniu ze sprzętem czy snorkelingu, ale do nurkowania w ABC pewną zaletą jest mała objętość maski kosztem ograniczenia pola widzenia. Do nurkowania zalecamy maski o jak największym polu widzenia.
Jest zrobiona z silikonu transparentnego lub czarnego. Silikon transparentny powoduje, że możemy "kątem" oka obserwować zarys partnera czy ścianę rafy czy wraku. Silikon czarny ogranicza pole widzenia tylko do szyby maski ale zapobiega wpadaniu promieni słonecznych bokiem maski co przy mocnym świetle i małej głębokości może powodować lekkie refleksy na szybie maski. Do nurkowania zalecamy maski o silikonie transparentnym. Ewentualnie jeżeli kupujemy maskę zapasową ze względu na szybkie brudzenie się takiej maski trzymanej stale w wilgotnej kieszeni jacketu czy suchacza, maskę zapasową warto kupić z silikonem czarnym. Dodatkowo zapasowa maska z czarnym silikonem ubierana czasami na zmianę szybko pokaże nam o ile więcej widzimy w masce o silikonie transparentnym.

Rurka
Rurkę wybieramy w zależności od zastosowania:
Do snurkowania i nurkowania w ABC wybieramy rurkę z zaworkiem ułatwiającym przedmuchiwanie jej z wody.
Do nurkowania ze sprzętem wybieramy rurkę w zależności od tego gdzie chcemy/lubimy mieć rurkę podczas nurkowania. Jeżeli przy masce to kupujemy taką rurkę jak do snorkelingu. Jeżeli nie lubimy mieć cały czas rurki przy masce to kupujemy rurkę wykonaną z na tyle miękkiego materiału aby można ją zwinąć lub złożyć i schować do kieszeni suchacza czy jacketu.
Przy rurce ważny jest też kolor nie tylko z przyczyn estetycznych ale ponieważ rurka pełni rolę elementu widocznego na powierzchni wody.

Płetwy
Do do snorkelingu i pływania w ABC wybieramy płetwy kaloszowe. Takie płetwy są idealne na basen czy do pływania po powierzchni na rafach.
Rozmiar kalosza dobieramy tak aby płetwy nie spadały przy próbie kopnięcia ale żeby nie były zbyt obcisłe.
Płetwy kaloszowe mają najczęściej dość miękkie pióra bo takie są idealne do pływania bez sprzętu powietrznego. Szczególnie do pływania na dłuższych dystansach płetwy powinny buć dość miękkie.
Do nurkowania w ABC gdzie nurek potrzebuje większych przyśpieszeń stosujemy również płetwy kaloszowe ale o długich i bardzo twardych piórach.
Do nurkowania w sprzęcie używamy po pierwsze płetw paskowych ze względu na stosowane do pianki neoprenowe buty lub buty suchego skafandra.
Następna różnica w stosunku do płetw kaloszowych to większa powierzchnia piór płetw paskowych w porównaniu do tych kaloszowych.
Następnym ważnym parametrem jest twardość płetw. Tutaj pojawia się jedno bardzo prosto ale robiące dużo zamieszania zdanie:
"Czym nurek jest lepiej wytrenowany tym może/powinien mieć twardsze płetwy" A kto w końcu nie jest wyrenowany ;-)
Dlatego bardzo często nurkowie mają za twarde płetwy. W za twardych płetwach oczywiście też da się pływać tak jak da się jechać rowerem na wysokim biegu przerzutki ale jak się trafi dłuższa trasa pod prąd to w za twardych płetwach nurek płynie za wolno. Ale taki problem wychodzi dopiero na dystansie paruset metrów.
Czyli dobieramy twardość płetw do naszych indywidualnych potrzeb. Nie za twarde i nie za miękkie.
Na problem twardości nakład się jeszcze kwestia stylu pływania. Do żabki płetwy powinny być trochę twardsze niż do kraula. Ponieważ dużo nurków kiedy płynie wolno pływa żabką a kraula wykorzystuje kiedy potrzebuje płynąć szybciej lub w mocniejszym prądzie więc jeżeli przemiennie używamy obu stylów musimy albo wziąć płetwy typowo żabkowe kosztem ich efektywności w kraulu, albo kraulowe trochę gorzej pracujące w żabce albo wybrać rozwiązanie kompromisowe (a jak wiadomo kompromis jest porażką obydwu stron) i wziąć płetwy o twardości pośredniej.
Osobiście używam:
Maski o dużym polu widzenia i transparentnym silikonie jako maski podstawowej i podobnego modelu tylko z silikonem czarnym jako maski zapasowej.
Fajki z elastycznego plastiku ułatwiającego jej zwinięcie i schowanie w kieszeni.
Płetw miękkich idealnych do kraula ale dających sobie jeszcze radę w żabce.
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Wróć do Sprzęt nurkowy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość