| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Rekreacyjne nurkowanie podlodowe

Moderator: Kadra

Rekreacyjne nurkowanie podlodowe

Postautor: Maciek » 2012-04-22, 17:33

Nurkowanie podlodowe to specyficzny rodzaj nurkowania. Z jednej strony pomimo wchodzenia w zalane przestrzenie zamknięte podobnie jak nurkowanie wrakowe czy kawernowe
jest dostępne pod pewnymi warunkami dla nurków rekreacyjnych w rekreacyjnym sprzęcie.
(np. w Cenotach - http://kraken.pl/index.php?p=669 )
Z drugiej strony to jednak są przestrzenie zamknięte co powoduje, że nawet drobne odstępstwo od zasad niesie bardzo wyraźne podniesienie ryzyka.
Więcej na temat kursów podlodowych można znaleźć na naszej stronie w dziale szkoleń:
http://kraken.pl/index.php?p=89

Nurkowanie podlodowe to po pierwsze precyzyjne przygotowanie pod względem sprzętu zabezpieczającego. Masz mieć wszystko co potrzebne a jak czegoś nie masz to po prostu nie nurkujesz.
Czyli po pierwsze lina asekuracyjna. Koło 10 mm gruba, maksymalnie 30 metrów długości, najlepiej pływająca, przywiązana węzłem ósemką na powierzchni do czegoś bardzo solidnego:
drzewa,
pomostu,
śruby podlodowej i zaasekurowana do drugiej śruby lub dziury w lodzie lub mocowania innej liny, itp.
Węzeł musi być zawiązany tak aby koniec liny wystający z węzła był odpowiednio długi aby uniemożliwić rozwiązanie.

Lina asekuracyjna jest KONIECZNIE trzymana przez osobę asekurującą. Nie musi to być nurek ale musi to być osoba do której nurkujący mają zaufanie.
Z drugiej strony do liny przywiązana jest para nurków. Jeden nabiegowo 2-3 metry przed końcem, drugi węzłem ósemką (najlepiej) lub ratowniczym z zabezpieczeniem na końcu liny.
Nurkowie przywiązani są bezpośrednio do uprzęży (najlepiej), lub do zakręcanego karabinka lub nie rozpinanengo taśmowego elementu wyposażenia.

Od przerębli do dna rzucona jest pionowa lina obciążona "prosiakiem" lub kotwicą aby ułatwić odnalezienie przerębli przez zagarnięcie jej linką kołowrotka podczas poszukiwań drogi powrotnej.

Wokół przerębli w śniegu zrobione są koła układające się w tarcze. To może być odgarnięty lub udeptany śnieg. Właściwie każdy sposób kiedy przegarniemy śnieg na lodzi jest bardzo widoczny z pod lodu szczególnie jeżeli trochę się zanurzymy.

Na lodzie przygotowana jest lina ratownicza (dwa razy dłuższa niż asekurująca) przywiązana tak samo do czegoś pewnego i przygotowana do rozciągnięcia minimalizując szansę zaplątania. Najlepiej jak jest włożona w tak zwany "chaotyczny" sposób do skrzyni czy wiadra z przygotowanym wolnym końcem dla nurka - nurków ratowników. Taki sposób ułożenia w skrzyni zapobiega zaplątaniu się podczas wydawania jej ratownikom.

Obrazek

Nawigacja podczas nurkowania podlodowego wygląda tak, że staramy się unikać pływania zakolami na wypuszczonej linie.
Takie łuki zwiększają ryzyko zahaczenia o coś (np. pionową linę wmarzniętej w lód boji z letniego wykorzystania akwenu) i utrudnienie powrotu.
Czyli płyniemy do celu - potem wracamy do przerębli i nowym kursem płyniemy do nowego celu.

Obrazek

Na wypadek zgubienia liny (bardzo mało prawdopodobne przy opisanym powyżej przygotowaniu) każdy nurek ma kołowrotek i śrubę podlodową.
W wypadku zgubienia się nurek wkręca śrubę w lód, mocując do niej linkę z kołowrotka.
Pozwala to na systematyczne poszukiwanie oraz oznacza miejsce zagubienia co jest równie ważne. Zapobiega to pechowemu stałemu oddalaniu się od przerębli podczas poszukiwań robionych bez śrub na chybił trafił.
Po zamocowaniu linki kołowrotka nurkowie płyną 45 stopni w lewo od najbardziej prawdopodobnego położenia przerębli i następnie zataczają 90 stopniowy łuk. Jeżeli nie udaje im się zahaczyć pionowej liny rzuconej z przerębli przed nurkowaniem, odpływają jeszcze raz tyle na kołowrotku i zaczynają łuk w lewo kontynuowany aż do zatoczenia pełnego koła.

Zawsze jak przy wszystkich bardziej wymagających nurkowaniach przed wejściem do wody należy na tabliczce naszkicować sobie położenie przerębli względem brzegu, stron świata i charakterystycznych miejsc i punktów. Może to bardzo pomóc w odnalezieniu przerębli.

Obrazek

Podlodówki to piękne nurkowania ale trzeba mieć przed nimi respekt.
W sumie przy przygotowanych tak jak powyżej opisano nurkowaniach w praktyce nie zdarzają się wypadki. Wypadki pod lodem to są albo szaleństwa typu bez liny, albo sytuacje kiedy nurkom wydaje się, że jest bezpiecznie:
Cienki przy brzegu lód sprawiający wrażenie, że można go przebić palcem - a grubszy kawałek dalej.
Dziury w lodzie przy brzegu zamykające się po zmianie kierunku wiatru, itp.
Spora część wypadków podlodowych dzieje się właśnie w takich warunkach na początku lub końcu sezonu podlodowego.

Podziękowanie dla Piotra Jakubczaka za piękne rysunki
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 395
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Wróć do Szkolenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron