| Forum Alchemia || Forum Nurkopedia || Forum Kraken || Forum VIP Divers || Forum Zanurkuj |

Solo Diver

Moderator: Kadra

Solo Diver

Postautor: Maciek » 2015-10-21, 10:36

Kurs Self Reliant Diver PADI czy podobne kursy "Solo Diver" w innych organizacjach, to tak jak gdyby kurs techniczny tylko bez głębokości i dekompresji. Problem jest podobny jak ten narzucany przez dekompresje - jak samemu rozwiązać ewentualne problemy lub sytuacje awaryjne bez dostępnej możliwości szybkiego wynurzenia oraz bez polegania na partnerze jako podstawowym ogniwie pomocy w sytuacji awaryjnej.

Co do uwagi kiedy uczyć się nowych umiejętności czy rozwijać lepiej te już poznane, to wszystkiego można się uczyć wcześniej ale warto też wszystkie ćwiczenie czy umiejętności powtarzać na coraz wyższym poziomie. Kurs Self Reliant Diver PADI może narzucać dość wysokie wymagania ponieważ jest dla nurków którzy mają minimum 100 nurkowań. To jest tak jak z pływalnością i trymem - uczymy jej na OWD, potem na przykład na doskonałej pływalności w AOWD, na specjalizacjach, w kursach Divemastera czy technicznych i to wszystko jest pływalność i trym ale na coraz wyższym poziomie.

Po pierwsze nurkowie są różni i różne nurkowania lubią. Jedni lubią tylko określony typ nurkowania - rekreację, techniczne, jaskiniowe (tak w skrócie) inni nurkują raz tak raz tak. Lubią pojechać na techniczne nurkowania ale po takim wyjeździe zawsze najlepiej się bawią na jednobutlowym rekreacyjnym safari gdzie jedyne co trzeba zrobić to dokręcić pierwszy stopień przed nurkowaniem a plan często zawiera się w szkicu na tabliczce zrobionym na podstawie papierowego lub żywego przewodnika oraz regule 60'/40m + 120/80/40atm.

Realnie czasami trzeba dostosować sprzęt do nurkowania ale niestety czasami nurkowanie do sprzętu. Nie wszędzie wszystko jest dostępne.

Solodiver ma pewne ograniczenia - nie jest kursem technicznym i oczywiście jak ktoś zrobi Tec 40 to ma dwa w jednym: program solodiver + dekompresje i zmianę gazów ale też ma ryzyka związane z tym.

Solodiver jest po to aby zwiększyć bezpieczeństwo i to bezpieczeństwo zwiększa się kiedy mamy np. stage'a do aluminiowej "12-tki" ale jeżeli w stage'u mamy inny gaz szczególnie z mocnym nitroksem to jeżeli jest nam to potrzebne bo nurkujemy dekompresyjnie to ok, ale trzeba pamiętać, że pojawia się wtedy ryzyko pomyłki gazu i ryzyko nurkowe gwałtownie rośnie - to jest cena nurkowań technicznych ale jak nie trzeba to po co to ryzyko ponosić.

Generalnie solodiver jest po to aby było bezpieczniej przy danych nurkowaniach a nie po to aby nurkować samemu. Dlatego oficjalna nazwa do Self Reliant Diver PADI :-)
Maciek
Maciek
Klubowicz Krakena
Klubowicz Krakena
 
Posty: 368
Rejestracja: 2007-04-13, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Wróć do Szkolenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron